Laivu nomas cenas Irbes upē
Standartā tiek piedāvātas 2,3,4 – vietīgas kanoe un divvietīgas smailītes. Pieejamo inventāru skat. sadaļā Nomas inventārs.
Jūnijā – Augustā Irbes upi apkalpojam darbadienās sākot no 6 laivām.
Serviss
„Mācītājmāja” (Rindas ciemā pie tilta) piedāvā:
Automašīnu stāvvieta | 1,50 €/dienā |
Irbes upes apraksts
Irbe atrodas Kurzemes ziemeļos. Izveidojas no Ziemeļkursas augstienes plūstošajām upēm Rindas un Stendes. Laivotāju iecienīta upe, līdz ar to sezonas karstumā kanoe laivu noma Irbē jāpiesaka savlaicīgi. Ūdenstūristiem Irbe patīk ar savu nošķirtumu no civilizācijas un daudzajām peldvietām. Pie ietekas no Lielirbes tilta līdz jūrai upes kreisais krasts kopš 2004. gada ir Ovīšu dabas lieguma teritorija ar pilnīgu apmeklējuma liegumu (izņemot pastaigas pa pludmali) no 1.maija līdz 1.septembrim.
Irbei nav tādu izteiktu ieleju kā citur Latvijā un tās plūdums ir vienmērīgs, bez kritumiem un krācēm. Irbe tiek dēvēta arī par Kurzemes Gauju, tikai tā ir šaurāka un iztrūkst smilšakmeņu atsegumu.
Pēdējos 5 km upe ir plata un gandrīz pilnīgi bez straumes. Pie ietekas jūrā Irbe veido 2 km garu smilšu strēli. Ieteka katru gadu maina savu vietu un izskatu. Irbe tek pa Piejūras zemieni paralēli jūras malai, tādēļ tās krasti un gultne ir smilšainas. No jūras upi atdala šai piekrastei raksturīgā vigu un kangaru ainava, kas vērojama arī labajā krastā. Krasti stāvi, nogruvuši, upē daudz nokritušu koku. Irbes upei raksturīgie smiltāji veidojušies ledus laikmeta beigu posmā un vēlāk vēji izveidojuši kāpas.
Visbiežāk laivotais Irbes posms ir no Rindas tilta līdz jūrai. Šo ap 40km garo posmu nosacīti var iedalīt “Upe pirms Kāpām” un “Kāpu posms”. Tecējums līdz Stendei ir visai jestrs, dažādas dzīvības pilni krūmāji mijas ar baltalkšņu un melnalkšņu alejām, upe ir šaura, bet nav nepārvaramu šķēršļu. Ūdens dzidrs. Pēc labā krasta pietekas Stendes Rinda iegūst Irbes vārdu un līdz ar strauju līkumu pa kreisi upes plūdums strauji mazinās.
Daudz atteku un valku līdz pie Vičāku mājām upe iegriežas piejūras kāpu mežā. Seko līkumi ar skaistiem smilšu atsegumiem, daudz labu apmetņu vietu. Būtībā lielāko ceļojuma daļu laivotājs veic paralēli jūras krastam ar visai līdzīgām, bet neapnīkstoši skaistām ainavām. Pēc Ventspils – Kolkas ceļa tilta straume kļūst pavisam rāma.
Tomēr, neskatoties uz to, iesakām veikt atlikušos 6 km līdz jūrai, kas ir bagāti ar kormorānu kolonijām un piekrastes zvejnieku apbūvi. Ņemot vērā, ka upe plūst ZA virzienā, vasaras valdošie vēji pūš laivotājiem no muguras. Ceļojumu jābeidz kempinga vietās upes labajā krastā tieši pie ietekas jūrā. Gaidot transportu var pabaudīt jūras viļņus un gūt priekšstatu par laivošanu jūrā.
Ieteikumi
- Upe ir populāra. Mazāk cilvēku uz upes būs darbadienās.
- Upe teicama ceļošanai gan ar bērniem, gan labu draugu kompānijā, jo interesanti ir visiem.
- Arī šim pasākumam nav jāaizmirst pretodu līdzekļi!